Zlato se pro výrobu šperků nepoužívá v ryzí formě. Ryzí (čisté) zlato je velmi měkké, sytě žluté a má vysokou měrnou hmotnost (velkou váhu) . Do zlata se proto přidávají různé kovy, vytvářejí se tak slitiny zlata. Ve zlatnictví a šperkařství se používají výhradně slitiny zlata a jiných drahých kovů (stříbra, platiny, paladia). Lze dosáhnout různých barev slitin zlata, od světle žluté, přes oranžovou, růžovou, červenou, až k bílým a šedavým odstínům. Poměr zlata ve slitině se označuje jako ryzost. Nejstarší jednotkou značení ryzosti, používanou dodnes je karát- ryzí kov má 24 karátů. Nejrozšířenější ryzostí zlata je ryzost 14karátů, v níž je přidáno 10karátů jiných kovů. Druhou nejpoužívanější ryzostí je slitina zlata s ryzostí 18 karátů, tato ryzost zlata je měkčí, těžší a jednotlivé odstíny slitin jsou žlutavější. Karát představuje jednu z nejdéle používaných jednotek v historii lidstva vůbec.
V dnešní době se pro značení ryzostí zlata používají spíše metrické jednotky – 585/1000 značí 14 karátů a 750/1000 18 karátů. Český Puncovní zákon vyžaduje značení v metrické soustavě - v tisícinách. V některých zemích se používají i nižší ryzosti zlata - 9 karátů (333/1000) a 8 karátů (300/1000), v Čechách to však Puncovní zákon nepovoluje. Tyto nižší ryzosti zlatých slitin si již příliš nezachovávají unikátních vlastností zlata.
Podobné je to i s platinou, palladiem a stříbrem, ty se však používají ve vyšších ryzostech. Platina a Palladium většinou v ryzosti 950/1000 a Stříbro v ryzosti 925/1000.
V dnešním světě je Mnoho firem, které se vývojem a výrobou slitin zlata zabývají. Společnost Polomio používá při výrobě svých šperků slitiny zlata od renomovaných Německých a Italských firem s certifikovaným složením. Český puncovní úřad stanovuje přesné složení slitin a obsah zlata, stříbra, platiny a palladia v nich. V některých státech podléhá výroba šperků z drahých kovů puncovní kontrole. V Čechách se výrobci a prodejci řídí Puncovním zákonem a pokyny Puncovního úřadu. Puncování šperků znamená zjištění ryzosti slitiny kovu u šperku a jeho označení českou státní puncovní značkou (puncem) – to provádí výhradně Puncovní úřad.
Společnost Polomio je zaregistrována u Puncovního úřadu a všechny vyrobené šperky mu předkládá ke kontrole. Tím zákazník dostává jistotu nákupu šperku se zdravotně nezávadným složením a přesným obsahem drahého kovu. Mimo tuto zákonnou puncovní povinnost, máme s Puncovním úřadem uzavřenou Dohodu o umožnění internetových kontrolních nákupů. Nikdy tedy nevíme, zda ten, kdo u nás právě šperk nakupuje, je soukromá osoba nebo kontrolní pracovník Puncovního úřadu., který provádí „kontrolní nákup šperků z drahých kovů“.
Ke každému šperku POLOMIO obdržíte certifikát ověřující ryzost kovu a kvalitu drahokamů ve šperku zasazených.
Výrazným alergenem používaným ve špercích je nikl, proto je důležité dodržovat jeho povolený obsah ve slitinách bílého zlata. Sledováno je i množství tohoto prvku, které se ze šperku za určitou dobu uvolní do potného roztoku.
Zlatý šperk lze opatřit různou povrchovou úpravou, klasikou je vysoký lesk. Šperk může být vyroben i s různým matný povrchem, nebo v kombinaci matu a lesku. V dnešním šperkařství se šperky z bílého zlata galvanicky pokovují platinovým kovem - Rhodiem (rhodiování), dosahuje se tak vyšší bělosti šperku.
Prostřednictvím společnosti POLOMIO můžete investovat do zlata. Máte li zájem o nákup investičních slitků zlata, stříbra nebo platiny, kontaktujte nás. Rádi Vám vytvoříme nabídku investičních slitků. Nabízíme slitky investičního zlata pouze od renomovaných světových dodavatelů. Investiční zlato je zvláštní podoba zlata, která se používá jako investiční nástroj podobně jako cenné papíry. Jedná se hlavně o zlaté mince a zlaté slitky (zlaté cihly), jenž nejsou nakupovány z numismatických a sběratelských důvodů. Ale jako investice tzn. k uložení papírových peněz.
ZLATO JAKO FINANČNÍ AKTIVUM
Zlato, stříbro, platina a palladium jsou drahé kovy – aktiva jak hmotná, tak likvidní (snadno obchodovatelná) na rozdíl třeba od nemovitostí, která jsou také hmotná ale nejsou likvidní jako zlato.Uvědomíme li si vysokou hustotu a hodnotu zlata, jeho uchovávání a přemísťování je velmi jednoduché. Zlato nekoroduje a nepodléhá zkáze. Dříve bylo taky velmi jednoduché vyzkoušet, že mince měly uváděný obsah zlata díky Archimédově zákonu. Dnes jsou ale některé slitiny kovy těžší než zlato, ale zato jsou levnější. Zatímco se někteří domnívají, že zlato je výjimečné díky jeho kulturní hodnotě a použití jako peněz, tak jiní považují zlato za podobnou komoditu jako nikl nebo měď.
Anglický název pro člověka, který nakupuje fyzické zlato do svého osobního držení je "gold bug“ (zlatý brouk). Nějběžnější důvod pro nákup zlata je jeho neustále rostoucí cena na světových burzách, která zaručuje dlouhodobé uchování hodnoty investice do zlata.
HISTORIE INVESTOVÁNÍ DO ZLATA
Zlato a stříbro bylo využíváno jako jistá forma platidla minimálně od roku 560 před Kristem až do konce Brettonwoodského měnového systému v roce 1971. Bylo využíváno k přechovávání hodnoty jak jednotlivci tak státy během celého tohoto období (od začátku Brettonwoodského systému roku 1945 pak bylo omezeno pouze na jednotlivé státy).
Koncem Bretton Woodského systému zlato zásadně ztratilo svůj význam jako druh platidla. Pořád je ale považováno za nositele hodnoty a to hlavně v dobách krizí.
Centrální banky si uchovávají stále obrovské rezervy zlata. Mezinárodní měnový fond zpracoval změnu metodiky vykazování rezerv zlata centrálních bank (dříve se v nich poukazovalo i zlato, které bylo „vypůjčeno“ obchodníkům za úrokovou sazbu a fyzicky v bance nebylo přítomno). Nová metodika vykazování zlata přinesla větší stabilitu.
INVESTIČNÍ SLITKY
Lidé a Investoři, kteří chtějí získat zlato do svého vlastnictví, je mohou získat ve formě zlatých slitků ( zlatých cihliček/cihel, anglicky gold bars, bullion) nebo zlatých mincí, které se prodávají v trojských uncích (oz = 31,103g) nebo v gramech (g). Většinou o hmotnostech 1g, 5g, 10g, až k 1kg. V trojských uncích to jsou váhy 1/4 oz, 1/2 oz, 1 oz a pak v celých násobcích trojských uncí.
Cena zlata (v přepočtu na jednotku váhy) podstatně klesá jak s hmotností jednotlivého slitku, tak s celkovým objemem kupovaného zlata. Například některé burzovní ceny jsou uvedeny v množství za 10 kg zlata a více. V našich poměrech je minimální objem 1g zlata v ceně zhruba 1 000Kč, 1kg pak vychází na cenu okolo 800 000Kč (prosinec 2013).
ZLATÉ INVESTIČNÍ MINCE
Zlaté mince, které v současnosti vydává Česká národní banka, se k „investici do zlata“ daly také použít, ale v poslední době je po nich mezi sběrateli obrovská poptávka. Jejich tržní cena vysoko převyšuje cenu obsaženého zlata.
Pro účely investice do drahého kovu jsou tedy vhodnější světově uznávané zlaté investiční mince. Nemají tak vysoké „sběratelské prémium“ a jsou lépe likvidní i mimo ČR a Evropu. Správným vodítkem k posouzení likvidity zlatých mincí je certifikace IRA Acceptable, tu uděluje jeden z nejuznávanějších penzijní fondů ve Spojených státech amerických.
NÁKUP ZLATA KVŮLI JEHO CENĚ
Nákup zlata je také možné realizovat bez jeho fyzické dodávky a to pomocí takzvaných zlatých certifikátů nebo zlatých fondů (např.Central Fund of Canada - ticker CEF), který drží fyzické zlato, stříbro, platinu a palladium v alokované podobě. Různé investiční strategie považují nákup zlata za druh diverzifikace portfolia. Zlato bývá zahrnuto v portfoliích jako druh zajištění proti katastrofám, jenž mají normálně nežádoucí vliv na ostatní investiční instrumenty.
Z pohledu obchodníka obchodujícího světové měny je nákup zlata podobný měnové spekulaci. Například když se předpokládá, že dolar brzy oslabí, pro obchodníka, který obvykle obchoduje v této měně může být nákup zlata a jeho následné prodání realizací zisku, pokud se předpoklad poklesu ceny zlata dostaví.
Další z možností jak například investovat do zlata je nákup ETF obchodovaného na burzách v Londýně, či New Yorku založení účtu u e-gold či podobných služeb nebo účast na Perth Mint Certifcate programu (od 10 tis USD).
Do zlata lze investovat i pomocí tzv. warrantů - v takovém případě však vyrovnání probíhá ve finanční podobě a k fyzickému dodání kovu nedojde.
Investoři kteří nakupují zlato různí: běžný člověk, jenž chce ochránit svůj majetek před inflací a nákupem zlata majetek rozmnožit, ale i stabilizovat. Lidé, kteří chtějí zlatem uchovat bohatství. Nákupci zlata jako aktiva. Centrální banky. Finanční instituce. Zajišťovatelé portfolií.
Se zlatem se obchoduje na komoditních trzích odtud se také odvíjí jeho cena. Standardně se se skutečným zlatem obchoduje podle aktuálních cen tzv. "realtime spotu" (okamžitá cena na burze komodit). Nebo podle budoucího fixingu (stop cena vyhlašovaná London Bullion Market Association). K ceně je většinou připočítáváno tzv. Premium ( marže - obchodní přirážka), které u slušných obchodníků představuje jen pár procent a dále výrobní náklady (hlavně u mincí, šperků, malých slitků a pod.) Tzv. "Fixing", označovaný jako "Londýnský fix" ve zkratce "Ldnfx" je vyhlašován 2× denně ve všední dny a to v 10:30 (AM) a v 15:00 (3:00 PM) středoevropského času. Fixing oznamuje mezinárodní sdružení obchodníků s drahými kovy The London bilion Market association na základě aktuálního vývoje na burze v Londýně.
Cena fyzického zlata je jen jedna (burzovní cena), rozdílné je jen Premium a výrobní marže, které zásadně závisí na množství odběru. Např.: premium se často udává v procentech nebo ve fixní marži (např. + 2,5 EUR na unci). - standardní Premium u 100 g se bude pohybovat někde kolem 2-4% z ceny zlata, zatímco u 2 kg klesne na 1,5 – 2,5% a u 10 kg na 0.5 – 1,3% K ceně investičních slitků zlata bude připočtena výrobní marže (většinou v rozmezí od 16 do 32 EUR) a premium jak je popsáno výše. (např.: cena 1 gramu zlatého investičního slitku může být až 3krát vyšší než je aktuální cena zlata na burze z důvodu vysokých nákladů na výrobu). Rozdíly ve výrobní marži jsou v závislé na rafinerii či mincovně, která slitky zlata nebo jiného drahého kovu vyrobila. U ostatních výrobků ze zlata a stříbra (šperky, předměty atd.) dosahuje výrobní marže větších částek a většinou je k ceně připočítána i umělecká hodnota. U tzv. komerčního zlata (plechy, dráty, slitky apod.) se počítá většinou jen premium a symbolická marže u specifických polotovarů ze zlata však bude marže vyšší.
OSVOBOZENÍ INVESTIČNÍHO ZLATA OD DPH
Dodávka investičního zlata je v ČR dle § 92Zákona o DPH osvobozena od platby této daně.
Vstupem České Republiky do Evropské unie byl novelizován také zákon o dani z přidané hodnoty ( zák. 235/2004 Sb.). Ten nově definuje investiční zlato a osvobozuje ho od DPH.
§ 92 Zvláštní režim pro investiční zlato
Investičním zlatem se rozumí
zlato ve tvaru uzančních slitků o hmotnosti připouštěné na trhy zlata a ryzosti nejméně 995 tisícin,
zlaté mince, které
mají ryzost nejméně 900 tisícin,
byly vyraženy po roce 1800,
jsou nebo byly v zemi svého původu zákonným platidlem a
jsou obvykle prodávány za cenu, která nepřevyšuje volnou tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80 %.
Česká národní banka uveřejní ve Věstníku České národní banky seznam zlatých mincí, které splňují podmínky podle odstavce 1 písm. b).
Od daně je osvobozeno dodání investičního zlata v tuzemsku, pořízení z jiného členského státu a jeho dovoz. Osvobození od daně se vztahuje i na
investiční zlato s osvědčením pro fyzicky alokované a nealokované zlato,
investiční zlato obchodované na zlatých účtech, a to zejména úvěry a swapy zakládající k investičnímu zlatu vlastnické právo nebo právní nárok, nebo
termínované obchody s investičním zlatem, včetně futures a forwardů, které zahrnují převod vlastnického práva nebo právního nároku k investičnímu zlatu.
Od daně bez nároku na odpočet daně je osvobozena služba osobou, která jedná jménem a na účet jiné osoby, která spočívá v zajištění dodání zlata
Najdete také ve Směrnici Rady Evropské unie 98/80/ES z 12. října 1998. Seznam mincí dle § 93, odst. 2 najdete ve Věstníku ČNB 2004 - částka 11, Úřední sdělení České národní banky ze dne 19. května 2004 k ustanovení § 92 odst. 1 písm. b) zákona č. 235/2004 Sb., z Věstníku č. 11. Soupis mincí osvobozených od daně dle směrnice Rady 77/388/EHS ze 17. května 1977 ve znění směrnice Rady 98/80/ES ze dne 12. října 1998, platný pro rok 2006 je v Úředním věstníku C 300, 30/11/2005 S. 0010-0022
Mezi položky které i nadále nejsou osvobozeny od DPH: Zlaté medaile z důvodu že nejde o zákonné platidlo. Slitky ryzího zlata jejichž výrobci nejsou akreditováni na mezinárodním trhu zlata. Slitky zlata na kterých chybí unikátní sériové číslo slitku.
ZEMĚ S NEJVĚTŠÍMI REZERVAMI ZLATA
Pořadí | Země | Množství (tuny) | g/obyvatel |
1 | 8133,5 | 26,04 | |
2 | 3401,0 | 42,34 | |
3 | 2814,0 | ||
4 | 2451,8 | 41,25 | |
5 | 2435,4 | 37,22 | |
6 | 1054,1 | 0,79 | |
7 | 1040,1 | 129,38 | |
8 | 811,1 | 5,66 | |
9 | 765,2 | 6,01 | |
10 | 612,5 | 36,35 | |
11 | 557,7 | 0,46 | |
12 | 502,1 | ||
13 | 423,6 | ||
14 | 382,5 | 35,72 | |
15 | 365,8 | 13,85 | |
16 | 322,9 | 12,10 | |
17 | 310,3 | 5,00 | |
18 | 286,8 | 76,94 | |
19 | 281,6 | 6,11 | |
20 | 280,0 | 33,32 | |
21 | 227,5 | 20,40 |
HISTORIE ZLATA
Zlato má dlouhou a širokou historii. Objev zlata vždy představoval bohatství a zaručení síly. Zlato působilo posedlost u mužů a národů, zničilo některé kultury a dávalo sílu jiným. Zlato bylo dobrem i zlem.
Archeologické vykopávky naznačují první použití zlata na Středním východě, kde se objevila první známá civilizace. Zlaté egyptské šperky byly nalezeny v hrobce královny Zer a královny Pu-abiUr v Sumerii a jsou nejstaršími příklady nalezených šperků před naším letopočtem. V průběhu staletí byla většina egyptských hrobek vykradena, ale hrobka Tutanchamona byla objevena neporušena až moderními archeology. Byla v ní objevena největší sbírka zlata a šperků na světě. Objev zahrnoval i zlatou rakev, jejíž kvalita uměleckého a řemeslného zpracování je důkazem schopností tehdejších Egypťanů (druhé tisíciletí před nl).
Zlatý poklad Inků.
V Perská říši, v dnešní Íránu, často používali zlato na výrobu uměleckých děl i jako součást náboženství Zoroastrianismus. Perské zpracování zlata je nejvíce známé pro své neuvěřitelnéě dokonalé zpracování zvířecích motivů. Když začal vzkvétat Řím, město přitahovalo nadané řemeslníky zpracovávající zlato, kteří vytvářeli širokou řadu šperků . Použití zlata v Římě později rozšířili předměty pro domácnost a nábytek v bytech vyšších tříd. Do třetího století našeho letopočtu, občané Říma nosili náhrdelníky, které obsahovaly mince s obrazem císaře. Když se začalo šířit křesťanství po evropském kontinentu, Evropané přestali pohřbívat své mrtvé s jejich šperky. V Americe byla zručnost Před-Columbijské kultury v používání zlata vysoce pokročilá dávno před příchodem španělů. Indickčtí zlatníci zvládali většinu technik známou svými evropskými vrstevníky, po příchodu Španělů. Byly adepty na filigránu, granulace, lisování a kování, vložkování a ztracené voskové metody. Španělští dobyvatelé tavily většinou ze zlata, které se od obyvatel tohoto regionu našlo na zbývajících příkladech, moderními výzkumy hrobů. Největší naleziště zlata z těchto dob byly v Andách av Kolumbii.
Zlatá maska faraona Tutanchamona
Zpráva o objevu zlata v regionu Spojených států v polovině devatenáctého století rozpoutala tzv. zlatou horečku. Ta má za následek tisíce nových osadníků, riskujících své životy, jen aby našli zlato. Zlato bylo objeveno v mnoha západních státech, z nichž nejznámější naleziště zlata bylo v Kalifornii při mlýně Sutter v roce 1848. Jinde byly na světě zlaté horečky v Austrálii v roce 1851, Jižní Africe v roce 1884 a v Kanadě v roce 1897.
Zlatý standard měl stabilizovat vzestup globální ekonomiky, která diktovala, že národ musí omezit svou vydanou menu na množství zlata, které držel v rezervě. Velká Británie byla první, která přijala zlatý standard v roce 1821, v 1870 následoval zbytek Evropy. Tento systém zůstal v platnosti až do konce první světové války, po níž USA bylo jedinou zemí, klidnou ctít zlatý standard. Po válce jiné země ponechali rezervy hlavních měn namísto zlata. Příchod velké deprese označila konec vývozu amerického zlata v 1930. Do poloviny 20. století, americký dolar nahrazuje zlato v mezinárodním obchodě. Americký program byl zahájen v roce 1986 prodejem zlatých a stříbrných mincí. Platina byla přidána do Amerických mincoven v roce 1997. Drahé kovové mince jsou mince, jejichž hmotnost je oceněna v konkrétních drahých kovech.
Od 15. století se objevují na výrobcích z drahých kovů různé vyražené značky, jimiž výrobce deklaroval své jméno, čas a místo výroby. Častěji však značky potvrzovaly jen udané ryzosti předmětu z drahého kovu.
Z hlediska vlastností je zlato kov značně těžký (skoro třikrát těžší než železo), jeho měrná hmotnost je 19,29 g na krychlový centimetr, to napomáhá technologiím těžby založeným na gravitaci. Kostka zlata o váze 1 tuny má hranu dlouhou jen 37,27 cm. Je odolné vůči kyselinám a solím. Rozpustné je jen lučavkou královskou, tedy směsí kyseliny chlorovodíkové a dusičné, a v roztocích kyanidů. To je využíváno při jeho těžbě v rudách s mikroskopicky rozptýleným výskytem zlata.
Zlato vyniká chemickou odolností, tažností, kujností. Protože je nejen měkké, ale i neobyčejně kujné a tažné. 1 gram zlata což je kulička o průměru něco málo přes 2 mm, může být rozklepána na fólii o ploše cca 1 m2 a tloušťce 230 atomů. Podobně se dá z 1 gramu zlata vytáhnout drát o průměru 20 mikrometrů, dlouhý neuvěřitelných 165 m nebo jej roztepat do průsvitného plechu o ploše cca 1 m2, zlato o 1 cm3 stačí na plech o ploše asi 18 m2.
třída Prvky
Krystalická soustava Kubická
Chemická značka Au (Aurum)
Relativní atomová hmotnost 196,97
Hustota 19,290 g/cm3
Teplota tání 1 063 ° C
Teplota varu 2700 ° C
Tvrdost 2,5 - 3 tvárné
štěpení chybí
lom hákový
lesk kovový
vryp zlatožlutý
Průhlednost v tenkých vrstvičkách modrozeleně prosvítá
Zlato je vzácný kov s množstvím unikátních vlastností. Na rozdíl od jiných kovů je zlato chemicky velmi stabilní. Zlato je také dost vzácné, a tedy i drahé. Kombinace všech tří vlastností zlata předurčila roli téměř ideálního materiálu pro výrobu šperků a platidel. V moderní době tak zlato našlo široké uplatnění i v průmyslu a medicíně.
Vyskytuje se ve všech vrstvách zeměkoule, a proto se dnes těží jako tradiční zlatokopeckou metodou tak v gigantických povrchových velkolomech, třeba v tříkilometrový hlubinných dolech v Jižní Africe. Odhaduje se, že všechno zlato, vytěžené za celou historii lidstva, váží přes dvě stě tisíc tun, více než 90% z tohoto množství bylo vytěženo po roce 1848, kdy bylo objeveno zlato v Kalifornii. Přitom hrana z něho hypoteticky vytvořené krychle by nepřesáhla 22 m. Vešlo by se tedy pod oblouk pařížské Eiffelovy věže. Taková kostka by se dala teoreticky opravdu vyskládat. Zatímco ostatní kovy se těží, taví, užívají a mizí rozptýlená ve výrobnách po celém světě, kde korodují a ztrácejí se, zlato ne.
Odhaduje se, že každoročně bude přicházet na trh kolem dvě až tři tisíc tun zlata, dokud nebudou objeveny další významné ložiska nebo pokud nebudou vyvinuty zcela nové revoluční technologie těžby. I v tom je jeho výjimečnost. Centrální banky dnešního světa její skladují na 32 tisíc tun a další desítky tisíc tun se určitě najdou mezi různými fondy, soukromými sběrateli nebo obyčejnými lidmi v podobě zlatých šperků, mincí nebo zlatých cihliček.
Ve slitku zlata, se kterým se právě teď obchoduje například v Curychu, je možná obsažené zlato vytěžené v rozmezí několik tisíc let. Část zlata ve slitině možná byla vytěžena ve starém Egyptě, další připlulo z říše Inků, něco pochází z dnešních jihoafrických dolů a kdo ví zda část nepochází ze středověkých těžeb v Jílovém v Čechách.
ÚDRŽBA ŠPERKŮ
Veškeré šperky ze zlata, platiny, palladia i stříbra je vhodné nechat občas zkontrolovat odborníkem zvláště šperky s diamanty a jinými drahými kameny. V průběhu nošení šperku dochází k opotřebování některých jeho částí a hrozí vypadnutí kamenů, či ztráta celého šperku.
Důležitá je čistota šperku ze zlata, platiny, palladia i stříbra. Zvláště brilianty a jiné drahokamy je potřeba pravidelně čistit, aby vynikl jejich třpyt. Ideální je čištění u zlatníka v ultrazvukové čističce, který zároveň zkontroluje stav šperku.
V domácích podmínkách se dájí šperky čistit přípravky, které se dají koupit v klenotnictvích, v prodejnách drogerie, nebo u společnosti POLOMIO. Jsou to univerzální čistící kapaliny a hadříky na všechny drahé kovy, nebo speciálně určené pro ošetření zlata, stříbra či platiny. Před jejich použitím si pozorně přečtěte návod k použití. Hadříky nepoužívejte na zlaté a platinové šperky, jejichž povrch je matovaný, nebo jemně gravírovaný. Taková úprava se může velmi snadno poškodit, mat se stává lesklým.
Při čištění šperků pozor na perly a korál, ty jsou organického původu a nesvědčí jim žádné agresivnější zacházení. Perly by neměly přijít do styku s chemikáliemi včetně parfémů, laku na vlasy a make-upu. Potom by svůj lesk mohly ztratit a jejch povrch by výrazně zmatněl.
Šperky s drahými kameny, perlami a korálem nevkládejte do horké vody. U některých kamenů je nutná zvláště velká opatrnost! Některé kameny, jako třeba diamant (diamond), rubín (ruby), safír (sapphire), akvamarín (aquamarine) a moissanit jsou odolnější, ale např. opál, smaragd (emerald), vltavín, záhněda, růženín, ametyst, olivín (peridot), turmalín (turmaline), kunzit, jsou výrazně křehké. U některých drahých kamenů je nutná zvláště velká opatrnost!
U nekvalitních zlatých a stříbrných šperků a u bižuterie jsou některé kameny do šperku jen lepené a při neopatrném používání a čištění mohou vypadnout.
Vyhýbejte se kontaktu s tvrdými materiály. Zlato nepatří mezi nejtvrdší kovy a poměrně snadno se poškrábe. Diamanty jsou sice nejtvrdším nerostem na planetě, ale při výrazném nárazu pod určitým uhlem může prasknout. Zlaté šperky nenoste při činnostech, kde je lze snadno poškodit. Například při práci v prašném, chemicky agresivním nebo vlhkém prostředí, při sportu, kde může dojít k přetržení zlatých řetízků, nebo zranění od zlatých náušnic, zlatých přívěsků apod. Nedoporučuje se ani manuální práce se snubními prsteny či zásnubním prstenem. Odložte svůj šperk také při sportu. Korunka neboli obruba, jenž drží kámen, by se mohla uvolnit a riskujete tak ztrátu diamantu, nebo jiného drahého kamene.
Nevystavujte Váš šperk extrémním teplotám a chraňte ho před domácími čistícími prostředky. Na noc raději své šperky odložtedo šperkovnice.
Stříbrné šperky velmi rychle reagují na vlivy vnějšího prostředí změnou barvy nebo ztracením lesku. Stříbro reaguje už na malou přítomnost nevhodných chemických látek způsobujících jeho černání. Zvláště citlivé je na přítomnost síry. Z organických látek je to například lidský pot. Ten má u každého jiné složení. Proto někomu stříbrné šperky černají a někomu ne.
I když to není tak časté, barvu může změnit i šperk zlatý. Nejčastěji k tomu dochází u zlatých náušnic, které změní barvu v místě průchodu ušním lalůčkem. Podobné je to u zlatého piercingového šperku.
Zlaté šperky s kameny a perlami nevkládejte do horké vody. U některých kamenů je nutná zvláště velká opatrnost!
Zlaté, stříbrné a platinové šperky skladujte v prostorech bez agresivních chemikálií. Nejlépe v sáčcích z PVC v tmavém prostředí bez přístupu vzduchu. Nebo alespoň ve šperkovnici určené speciálně pro šperky.
Pokud mlčeti je zlato, tak Anglie je nejbohatší zemí na světě
(Sacha Guitry)
Kdo má zlato v trubici, mívá bláto v palici
gruzínské přísloví
Za zlato ti i ďábel obilí semele
čínské přísloví
Zlato se poznává v ohni, v neštěstí statečných lidí
(Seneca)
Zlato je bezruké, ale zmocní se všeho
dánské přísloví
Stříbro se cení méně než zlato a zlato než ctnosti
(Quintus Flaccus Horatius)
Ženy jsou skleněné misky, na které klademe zlatá jablka
(Johann Wolfgang von Goethe)
Spánek je jako zlato: čím déle spíš, tím více po spaní toužíš
skotské přísloví
Za určitých okolností se nepříteli musí postavit most i kdyby měl být ze zlata
Zlato mívá svůj rub: starost a stálou chuť ještě bohatším být
(Quintus Flaccus Horatius)
Pokud má dát pánbůh zdraví, pomůže i lejno kravské. Pokud má dát smrt, nepomůže ani zlatá čtvrt
polské přísloví
Zlato se zkouší ohněm, statečnost neštěstím.
latinské přísloví
Nikdy si neberte ženu, o které víte, že vás nemiluje, i kdyby vám přinesla zlatý důl.
Lope de Vega
Zlaté české ručičky.
česká pravda ...
Život nám jednou rukou podává zlatý věnec štěstí a druhou trnovou korunu utrpení. Svým oblíbencem podává obojí.
(Ellen Keyová)
Nikdy nemá moře dost vody, královská pokladna dost zlata a mudrc moudrých slov.
perské přísloví
Láska je penězokaz, který dokáže měnit haléře na zlaté mince a zlaté mince často na haléře.
(Honoré De Balzac)
Hledat a najít, to je to největší napětí a uspokojení, které může člověku život poskytnout. Každý člověk by měl něco hledat. Když ne známky, tak pravdu nebo zlaté kapradí nebo aspoň kamenné šípy a popelnice.
(Karel Čapek)
Nejpodivuhodnější na budoucnosti je představa, že naši dobu budou nazývat staré zlaté časy.
(Ernest Hemingway)
Važme si knih, dobrých a užitečných nad zlato a drahé kameny, protože jsou nejvěrnějšími průvodci, kteří nám nejjistější cestu ke ctnosti a moudrosti ukazují.
(Václav Matej Kramerius)
Vlastní krb a hodná žena, v tom větší než ve zlatě je cena.
(Johann Wolfgang von Goethe)
Zlato se zkouší ohněm, žena zlatem, muž ženou.
(Pythagoras ze Samu)
Hruď v roztrhaném kroji, srdce ve zlatém zbroji
(japonské přísloví)
Pokud vidí zlato, sejde i anděl ze své cesty v (japonské přísloví)
Dárky zalichotí i bohům, zlato působí více než tisíc slov
(Eurípidés)
Dobrá rada nad zlato
(Zafod Beeblbrox)
Mít zlato v hrdle
(Staphylococcus aureus)
Pamatuj si, že žiješ v době, o níž budeš jednou říkat staré zlaté časy
(Leszek Kumor)
S lidmi je to jako s půdou, ve které se někdy objeví žíla zlata, o které majitel vůbec neví
(Jonathan Swift)
Satan vám klade pasti ze zlata! Podvod a hřích jsou jeho osidla
(Johann Wolfgang von Goethe)
Knihy moudrosti složené lidskou pracovitostí jsou zlato už vytěžené z hlubin, pročištěné různými zkouškami vodou a ohněm, označkované snad i k obecnému užívání, mající jistou hodnotu, a hodící se tedy k dennímu užívání
(Jan Amos Komenský)
Voják bez cti se snadno dá koupit za nekalé zlato
(Martialis)
Blázni mají srdce ze zlata a chytráci z toho žijí ve zlatě
(Théodore De Banville)
Bohatým není ten, kdo má zlato a stříbro, ale ten kdo se spokojí s málem
(Mika Waltari)
Člověk by skoro věřil, když tak vidí, jak tituly ztrácejí cenu, že je na světě více cti; tak jak klesá cena peněz, když je více zlata
(Georg Christoph Lichtenberg)
Člověk vycvičený rozumem a uměním, ale bez mravnosti, podobá se zlaté pochvě, v níž se drží olověný meč.
(Jan Amos Komenský)
Člověk, který drží bohatství a neužívá ho, je jako osel, který nese náklad zlata a žere bodláky
(Thomas Fuller)
Tam, kde jsou děti, je zlatý věk.
(Novalis)
To, v čem žijeme nyní, jsou časy skutečně zlaté: za zlato největší čest, za zlato lásku máš
(Ovidius)
Usměj se, lásko, například slzami, když jméno napsali jsme k jménu, my dnes to zlaté slunce nad námi vzali jsme do našich prstenů.
(František Branislav)
Sůl nad zlato.
(české přísloví)
Groš v domě lepší než zlatý na cestách
(ruské přísloví)
Kapka lásky je víc než vodopád zlata
(Friedrich Von Bodenstedt)
Dívky ze zlata, manželky z olova
(německé přísloví)
Auri sacra fames - Prokletý hlad po zlatě.
(Maro Publius Vergilius)
Lakomý boháč je jako truhla: sice je v ní zlato, ale v koutě leží
(Andrzej Maksymilian Fredro)
Nevěsta tam se klaní, kde zlato zvoní
(polské přísloví)
Bílé zlato pomáhá v černých dnech
(perské přísloví)
Jako zlatý nosný kroužek v rypáku prasete, taková je žena, která je hezká, ale odvrací se od rozumnosti
(Šalamoun)
Pokud mlčet je zlato, tak je Anglie nejbohatší zem na světě
(Sacha Guiltry)
Bát se meče a smrti tak málo, to jedno jen umí: touha po zlatě
(Marcus Annaeus Lucanus)
Mluviti stříbro, mlčeti zlato
(Jan Chrysostomos)
Přestaň mluvit, pokud si všimnete, že se začínáš rozčilovat ty nebo ten, s kým mluvíš.
Nevyřčené slovo - zlaté slovo
(Lev Nikolajevič Tolstoj)
Štěkat stříbro, kňučet zlato
Spona zlatá na pysku svině, jest žena pěkná bez rozumu
(Šalamoun)
Zlatá slova jsou vždy nejlevnější
(André Brie)
Zlato se pozná v ohni, ctnost v neštěstí
(Publilius Syrus)
Zlato je žluté, ale duše od něho černá
(vietnamské přísloví)
Ženy dávají mužům zlato svého života, neustále jej však žádají zpět v cenných papírech
Ne každé zlato se leskne, ne každý, kdo bloudí, je ztracený
(John Ronald Reuel Tolkien: Společenstvo Prstenu)
Není všechno zlato, co se třpytí
(Přemysl Otakar II.)
Přátelství je jako zlatá nit, která když se přetrhne, dá se sice ještě spojit, ale uzel už navždy zůstane
Zlato ruce nemá, ale všechno dokáže
(gruzínské přísloví)
Když zablýskne zlato, i svatý sejde z cesty
(japonské přísloví)