Údržba šperků

Veškeré šperky ze zlata, platiny, palladia i stříbra je vhodné nechat občas zkontrolovat odborníkem zvláště šperky s diamanty a jinými drahými kameny. V průběhu nošení šperku dochází k opotřebování některých jeho částí a hrozí vypadnutí kamenů, či ztráta celého šperku.
Údržba šperků

Důležitá je čistota šperku ze zlata, platiny, palladia i stříbra. Zvláště brilianty a jiné drahokamy je potřeba pravidelně čistit, aby vynikl jejich třpyt. Ideální je čištění u zlatníka v ultrazvukové čističce, který zároveň zkontroluje stav šperku.

V domácích podmínkách se dájí šperky čistit přípravky, které se dají koupit v klenotnictvích, v prodejnách drogerie, nebo u společnosti POLOMIO. Jsou to univerzální čistící kapaliny a hadříky na všechny drahé kovy, nebo speciálně určené pro ošetření zlata, stříbra či platiny. Před jejich použitím si pozorně přečtěte návod k použití. Hadříky nepoužívejte na zlaté a platinové šperky, jejichž povrch je matovaný, nebo jemně gravírovaný. Taková úprava se může velmi snadno poškodit, mat se stává lesklým.

Při čištění šperků pozor na perly a korál, ty jsou organického původu a nesvědčí jim žádné agresivnější zacházení. Perly by neměly přijít do styku s chemikáliemi včetně parfémů, laku na vlasy a make-upu. Potom by svůj lesk mohly ztratit a jejch povrch by výrazně zmatněl.

Šperky s drahými kameny, perlami a korálem nevkládejte do horké vody. U některých kamenů je nutná zvláště velká opatrnost! Některé kameny, jako třeba diamant (diamond), rubín (ruby), safír (sapphire), akvamarín (aquamarine) a moissanit jsou odolnější, ale např. opál, smaragd (emerald), vltavín, záhněda, růženín, ametyst, olivín (peridot), turmalín (turmaline), kunzit, jsou výrazně křehké. U některých drahých kamenů je nutná zvláště velká opatrnost! U nekvalitních zlatých a stříbrných šperků a u bižuterie jsou některé kameny do šperku jen lepené a při neopatrném používání a čištění mohou vypadnout. 

Vyhýbejte se kontaktu s tvrdými materiály.

Zlato nepatří mezi nejtvrdší kovy a poměrně snadno se poškrábe. Diamanty jsou sice nejtvrdším nerostem na planetě, ale při výrazném nárazu pod určitým uhlem může prasknout. Zlaté šperky nenoste při činnostech, kde je lze snadno poškodit. Například při práci v prašném, chemicky agresivním nebo vlhkém prostředí, při sportu, kde může dojít k přetržení zlatých řetízků, nebo zranění od zlatých náušnic, zlatých přívěsků apod. Nedoporučuje se ani manuální práce se snubními prsteny či zásnubním prstenem. Odložte svůj šperk také při sportu. Korunka neboli obruba, jenž drží kámen, by se mohla uvolnit a riskujete tak ztrátu diamantu, nebo jiného drahého kamene.

Nevystavujte Váš šperk extrémním teplotám a chraňte ho před domácími čistícími prostředky. Na noc raději své šperky odložte do šperkovnice.

Stříbrné šperky

Stříbrné šperky velmi rychle reagují na vlivy vnějšího prostředí změnou barvy nebo ztracením lesku. Stříbro reaguje už na malou přítomnost nevhodných chemických látek způsobujících jeho černání. Zvláště citlivé je na přítomnost síry. Z organických látek je to například lidský pot. Ten má u každého jiné složení. Proto někomu stříbrné šperky černají a někomu ne. 

I když to není tak časté, barvu může změnit i šperk zlatý. Nejčastěji k tomu dochází u zlatých náušnic, které změní barvu v místě průchodu ušním lalůčkem. Podobné je to u zlatého piercingového šperku. Zlaté šperky s kameny a perlami nevkládejte do horké vody. U některých kamenů je nutná zvláště velká opatrnost!

Zlaté, stříbrné a platinové šperky skladujte v prostorech bez agresivních chemikálií. Nejlépe v sáčcích z PVC v tmavém prostředí bez přístupu vzduchu. Nebo alespoň ve šperkovnici určené speciálně pro šperky.